Berno jako stolica
Szwajcarii jest też siedzibą rządu. Mieści się ona w zabytkowym budynku, znanym jako
Bundeshaus. Ten monumentalny gmach położony w centrum miasta, kilka minut od dworca kolejowego. Jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to odbyła się inauguracja. Budynek został zaprojektowany przez architekta
Hansa Auera. Front przypomina greckie budowle z serią kolumn i trójkątnymi zwieńczeniami dachów. Biała fasada dodaje mu antycznego charakteru.
Charakterystyczne okna z półokrągłymi wykończeniami, arkadowe wejścia i zdobienia nawiązują już do stylu barokowego. Takim samym nawiązaniem są też zwieńczone kopułami wieże, dobrze widoczne od strony południowej. Kopuły pokrywają arkusze zielonej blachy a wieńczą je iglice.
Przeciętny turysta może odnosić wrażenie, ze ma do czynienia z dwiema różnymi budowlami. Stojąc na nowoczesnym, wykładanym płytami placu, w otoczeniu fontann widzi przed sobą prosty zabytkowy gmach o nieskomplikowanej konstrukcji na planie brył geometrycznych. Kiedy jednak spojrzy od strony południowej budynek rządowy zamienia się w barokowy pałac z serią balkonów podpieranych przez bogate rzeźbione wsporniki, półokrągłą ścianą i wieżami. Dodatkowo charakter pałacu nadaje mu położenie na skarpie nad leniwie płynącą rzeką Aare. Wewnątrz budynek również zachwyca bogatymi wykończeniami sufitów, a zwłaszcza barwną mozaiką przedstawiającą godło Szwajcarii w otoczeniu 22 herbów szwajcarskich kantonów. Dodatkowy herb 23 kantonu Jura, powstałego już po ukończeniu budowli został zamieszczony obok mozaiki. Mozaikę wzbogaca łaciński napis „Unus pro omnibus, omnes pro uno”, co w tłumaczeniu oznacza zasadę: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.
Bundeshaus jest stale niemal otwarty dla zwiedzających dlatego będąc w Bernie nie można nie skorzystać z okazji podziwiania jego unikalności.